Zdá se, že levné energii v Evropě již dávno odzvonilo. Každý rok se opakují titulky novin, které hlásí, že se opět zdražuje. V České republice byl nárůst cen elektřiny odůvodněn nutností financovat solární boom a podobná situace se rýsovala také v Bulharsku, kde se lidé zvyklí na dotované ceny nechtěli smířit se 13procentním zdražením.
Nárůst cen energií byl pro Bulhary poslední kapkou v již tak napjaté sociální a ekonomické situaci, která v zemi panuje – průměrný plat je zde kolem 3 tisíc korun měsíčně, v přepočtu na paritu kupní síly (PPS) je příjem Bulharů asi 14 200 dolarů za rok. Pro srovnání, v tuzemsku je dvojnásobný.
ČEZ v Bulharsku skončil
Dění v Bulharsku má přesah až do České republiky. Protesty v ulicích nevedly totiž pouze k pádu vlády, ale také velmi pravděpodobně přispěly k odebrání licence společnosti ČEZ Razpredelenie (distributor) a ČEZ Elektro (obchodník s elektřinou). ČEZ podle svého vyjádření trvá na tom, že „plní veškeré povinnosti, které mu ukládají tamní zákony a normy“.
„Celá situace se bohužel zpolitizovala z důvodů blížících se parlamentních voleb, společnost ČEZ na ní nenese vinu, a to hned z několika důvodů – vyšší účty za elektrickou energii byly způsobeny chladnější zimou, vyšší spotřebou přes Vánoce a také prodloužením odečítací periody kvůli svátkům,“ uvedl ČEZ ve své tiskové zprávě.
Ceny elektřiny podle společnosti na začátku tohoto roku nevzrostly, k jejich změně došlo rozhodnutím bulharského energetického regulačního úřadu (DKEVR) 1. 7. 2012, kdy byly navýšeny o více než 13 procent, zejména kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. „Ceny elektřiny pro domácnosti jsou plně regulované a mimochodem také nejnižší v celé Evropské unii. Bulharský ČEZ získává z celkové faktury méně než 10 procent, zbytek připadá výrobcům elektřiny, přenosové soustavě a daňovému úřadu,“ napsala společnost v tiskovém prohlášení.
Neúnosné ceny elektřiny? Jen částečně
Pokud se ovšem podíváme na srovnání cen elektřiny z hlediska PPS, je zřejmě, že Bulhaři nejlevnější cenu elektřiny v Evropě neměli a nemají. V roce 2011 se pohybovaly za evropským průměrem a zdražení v polovině minulého roku je logicky posunulo ještě dál a pro řadu domácností překročily pomyslnou únosnou hranici. Bulharsko totiž dlouhodobě bojuje s vysokou nezaměstnaností i korupcí, která společenské náladě příliš nepřidá. Ve skutečnosti tak ani nešlo o drahou elektřinu, jako spíš o součet různých problémů, které ještě umocnily blížící se volby.
„Jde hlavně o boj mezi pravicí a levicí, vláda neustále čelila atakům levice i vlasteneckých hnutí. Liberalizace energetického trhu proběhla jen na půl, zůstala totiž část státních podniků, které poskytují elektřinu za dotované ceny. Lidé si mohli také jen částečně vybrat, od koho budou mít proud. Vláda o tom nedokázala lidi dostatečně informovat, aby byli připraveni na růst cen,“ uvedl v rozhovoru pro http://byznys.ihned.cz Vladimír Iliev, bulharský pedagog působící v ČR.
Zdrojů energie je podle Ilieva v Bulharsku méně, v 90. letech docházelo k výpadkům elektřiny a často také k černým odběrům, bylo třeba provést značné investice do přenosové sítě. „To se promítlo do zdražení. Navíc v zemi neexistuje platba záloh, platí se rovnou, a pokud tak neučiníte, hned vás odpojí,“ dodal.
Němci doplácí na zelenou elektřinu
Podobné zdražení jako v Bulharsku (v průměru o 12 procent) potkalo od ledna i německé domácnosti. Svaz spotřebitelů energií označil zvýšení cen elektřiny za nehoráznost a více než třetina Němců v jednom z průzkumů uvedla, že pro ně zdražení představuje problém. Téměř 13 procent pak vyjádřilo obavy, zda bude moci vyšší účty platit.
Také v Německu jsou důvodem zdražování elektrického proudu obnovitelné zdroje. V souvislosti s fukušimskými událostmi se Německo rozhodlo odstoupit od jádra a začalo postupně zavírat jaderné elektrárny. Nahradit je má masové využívání obnovitelných zdrojů. To si však vyžádá investice nejen do rozvoje zelených elektráren, ale také do rozvodné sítě. Vzrostly proto jak ekologické poplatky, tak platby za přenos elektřiny. Výkupní ceny zelené elektřiny jsou v Německu podobně jako v ČR garantovány na dobu dvaceti let.
Nejsme na tom nejhůř
Ceny elektřiny rostou všude v Evropě. V porovnání s okolními státy na tom Česká republika není nejhůř, ačkoli ceny jsou za evropským průměrem (viz graf). Od ledna zdražila elektřina pouze nepatrně, a to zejména proto, že klesala cena silové elektřiny na burze a stát opět zadotoval solární boom.
Porovnání cen elektřiny v Evropě z hlediska kupní síly (PPS).